Find Information About:

Drugs & Supplements

Get information and reviews on prescription drugs, over-the-counter medications, vitamins, and supplements. Search by name or medical condition.

Pill Identifier

Pill Identifier

Having trouble identifying your pills?

Enter the shape, color, or imprint of your prescription or OTC drug. Our pill identification tool will display pictures that you can compare to your pill.

Get Started

My Medicine

Save your medicine, check interactions, sign up for FDA alerts, create family profiles and more.

Get Started

WebMD Health Experts and Community

Talk to health experts and other people like you in WebMD's Communities. It's a safe forum where you can create or participate in support groups and discussions about health topics that interest you.

  • Second Opinion

    Second Opinion

    Read expert perspectives on popular health topics.

  • Community


    Connect with people like you, and get expert guidance on living a healthy life.

Got a health question? Get answers provided by leading organizations, doctors, and experts.

Get Answers

Sign up to receive WebMD's award-winning content delivered to your inbox.

Sign Up

Following a healthy diet runs about $1.50 more a day than junk food, study finds

By Brenda Goodman

HealthDay Reporter

FRIDAY, Dec. 6, 2013 (HealthDay News) -- Does it really cost more to stick to a healthy diet? The answer is yes, but not as much as many people think, according to a new study.

The research review combined the results of 27 studies from 10 different countries that compared the cost of healthy and unhealthy diets.

The verdict? A diet rich in fruits, vegetables, nuts and fish costs a person about $1.50 more per day -- or $550 per year -- compared to a diet high in processed grains and meats, fat, sugar and convenience foods.

By and large, protein drove the price increases. Researchers found that healthy proteins -- think a portion of boneless skinless chicken breast -- were 29 cents more expensive per serving compared to less healthy sources, like a fried chicken nugget.

The study was published online Dec. 5 in the journal BMJ Open.

"For many low-income families, this could be a genuine barrier to healthy eating," said study author Mayuree Rao. She is a junior research fellow in the department of epidemiology at the Harvard School of Public Health, in Boston.

For example, a family of four that is following the USDA's thrifty eating plan has a weekly food budget of about $128. An extra $1.50 for each person in the family a day adds up to $42 for the week, or about 30 percent of that family's total food tab.

Rao says it wouldn't be such a big difference for many middle-class families, though.

She said that "$1.50 is about the price of a cup of coffee and really just a drop in the bucket when you consider the billions of dollars spent every year on diet-related chronic diseases."

Researchers who weren't involved in the review had plenty to say about its findings.

"I am thinking that a mean difference in cost of $1.50 per person per day is very substantial," said Adam Drewnowski, director of the nutritional sciences program at the University of Washington, in Seattle. He has compared the cost of healthy versus unhealthy diets.

Healthy Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

Heart Rate Calculator

Ensure you're exercising hard enough to get a good workout, but not strain your heart.

While you are exercising, you should count between...