Find Information About:

Drugs & Supplements

Get information and reviews on prescription drugs, over-the-counter medications, vitamins, and supplements. Search by name or medical condition.

Pill Identifier

Pill Identifier

Having trouble identifying your pills?

Enter the shape, color, or imprint of your prescription or OTC drug. Our pill identification tool will display pictures that you can compare to your pill.

Get Started

My Medicine

Save your medicine, check interactions, sign up for FDA alerts, create family profiles and more.

Get Started

WebMD Health Experts and Community

Talk to health experts and other people like you in WebMD's Communities. It's a safe forum where you can create or participate in support groups and discussions about health topics that interest you.

  • Second Opinion

    Second Opinion

    Read expert perspectives on popular health topics.

  • Community


    Connect with people like you, and get expert guidance on living a healthy life.

Got a health question? Get answers provided by leading organizations, doctors, and experts.

Get Answers

Sign up to receive WebMD's award-winning content delivered to your inbox.

Sign Up

Even with rising food prices, it's possible to shop for healthy foods without spending a fortune.

Most of us don't need to hear it or read it ... we have felt it in our wallets every time we've gone to the grocery store. But just because food prices are rising doesn't mean you can't make healthy food choices.

The good news is that many foods that are good for you are also cheap. Here is our list of the top healthy foods you can find in your grocery store for under a dollar.

Prices may vary based on the store, location, and time of year.

1. Apples

Great for: Snacks, green salads, main dish salads, and fruit salads.

What's a serving? 1 large apple.

Price per serving: About $1. Apples sell for about $1.99 per pound, and an extra large crisp apple weighs about 1/2 pound.

Nutrition Info per serving: 117 calories, 5 grams fiber, 17% Daily Value for vitamin C, and 7% Daily Value for potassium.

2. Bananas

Great for: Snacks and fruit salads, yogurt parfaits, and smoothies.

What's a serving? 1 banana.

Price per serving: About 45 cents. Bananas sell for about $0.89 per pound, and a large banana weighs about 1/2 pound

Nutrition Info per serving: 121 calories, 3.5 grams fiber, 14% Daily Value for potassium (487 mg), 20% Daily Value for vitamin C.

3. Baby Carrots (in bags)

Great for: Snacks, casseroles, stews, veggie platters, and side dishes.

What's a serving? About 1/2 cup or 2 ounces raw.

Price per serving: 19 cents. A 16-ounce bag costs about $1 on sale and contains about 8 servings (2 ounces each).

Nutrition Info per serving: 27 calories, 2 grams of fiber, 200% Daily Value for vitamin A, and 7% Daily Value for vitamin C.

4. Canned Beans

Great for: Green salads, casseroles, stews, and chili. Types of beans range from 50% less sodium kidney beans and black beans to white beans and garbanzo beans.

What's a serving? Each can contains about 3.5 (1/2-cup) servings.

Price per serving: About 28 cents. You can buy a 15-ounce can for about $1 on sale.

Nutrition Info per serving: About 120 calories (for kidney beans), 7 grams protein, 6 grams fiber, and 6% Daily Value for calcium, and 10% Daily Value for iron.

Healthy Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

Healthy Recipe Finder