Skip to content

    5. Canned Tomatoes

    Great for: Italian and Mexican recipes, chili, stew, and casseroles. Flavor options range from no-salt-added sliced stewed tomatoes to diced tomatoes with garlic and olive oil.

    What's a serving? One can contains about 3.5 (1/2-cup) servings.

    Price per serving: About 28 cents. You can buy a 14.5-ounce can for about $1 on sale (often less for store brands).

    Nutrition Info per serving: About 25 calories, 1 gram fiber, 10% Daily Value of vitamin A, and 15% Daily Value of vitamin C.

    6. Oranges (extra large navel oranges)

    Great for: Snacks, green salads, and fruit salads.

    What's a serving? 1 large or extra large orange.

    Price per serving: 40 cents for a large orange and 79 cents for an extra large orange. Oranges sell for around $0.79 per pound, and a large orange is about 1/2 pound, whereas an extra large orange is about 1 pound.

    Nutrition Info per serving: (for an 8 ounce orange): 106 calories, 5.5 grams fiber, 10% Daily Value for vitamin A, 200% Daily Value vitamin C, 17% Daily Value for folate, 9% Daily Value for calcium, and 12% potassium.

    7. Pears

    Great for: Snacks, as an appetizer with cheese, green salads, and fruit salads.

    What's a serving? 1 large pear

    Price per serving: about 45 cents for a large pear. Pears sell for about $0.90 per pound, and a large pear weighs about 1/2 pound.

    Nutrition Info per serving: 133 calories, 7 grams of fiber, 16% Daily Value for vitamin C, and 8% for potassium.

    8. Lentils (dry)

    Great for: Soups and stews, cold bean salads, and casseroles.

    What's a serving? 2 ounces (dry)

    Price per serving: 14 cents. A 16 ounce bag sells for $1.12 (on sale) and contains eight servings.

    Nutrition Info per serving: 195 calories, 14 grams protein, 6 grams fiber, 24% Daily Value for Iron, 10% Daily Value for magnesium and potassium.

    9. Pearl Barley (dry)

    Great for: Soups and stews, cold salads, and casseroles.

    What's a serving? 2 ounces (dry)

    Price per serving: About 12 cents. A 16 ounce bag of dry pearl barley sells for about $0.94 and contains about 8 servings.

    Nutrition Info per serving: 199 calories, 9 grams fiber, 2.5 grams soluble fiber, 6 grams protein, 8% Daily Value for iron, and 11% Daily Value for magnesium.

    Healthy Recipe Finder

    Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

    Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

    Healthy Recipe Finder