Find Information About:

Drugs & Supplements

Get information and reviews on prescription drugs, over-the-counter medications, vitamins, and supplements. Search by name or medical condition.

Pill Identifier

Pill Identifier

Having trouble identifying your pills?

Enter the shape, color, or imprint of your prescription or OTC drug. Our pill identification tool will display pictures that you can compare to your pill.

Get Started

My Medicine

Save your medicine, check interactions, sign up for FDA alerts, create family profiles and more.

Get Started

WebMD Health Experts and Community

Talk to health experts and other people like you in WebMD's Communities. It's a safe forum where you can create or participate in support groups and discussions about health topics that interest you.

  • Second Opinion

    Second Opinion

    Read expert perspectives on popular health topics.

  • Community


    Connect with people like you, and get expert guidance on living a healthy life.

Got a health question? Get answers provided by leading organizations, doctors, and experts.

Get Answers

Sign up to receive WebMD's award-winning content delivered to your inbox.

Sign Up

4. Nonfat Greek Yogurt

Great for: A quick snack, parfaits made with fruit and granola, and smoothies.

What's a serving? Most individual servings come in 6-ounce or 8-ounce containers. You can save money by buying a larger container of Greek yogurt and then taking your 6- or 8-ounce portion from it.

Price per serving: Individual servings (6- to 8-ounce containers) cost about 89 cents each and sometimes less when found on sale.

Nutrition info per serving (for a 6-ounce serving of honey vanilla): 150 calories, 0 grams fiber, and 14 grams protein.

5. Old-Fashioned Oats

Great for: Hot or cold cereal, granola, crumb toppings for desserts, and muffins.

What's a serving? 1/2 cup dry oats.

Price per serving: 13 cents. A 42-ounce container of store brand oats costs around $3.99, and each container has about 30 servings, based on a serving of 1/2-cup of dry oats.

Nutrition info per serving: 150 calories, 4 grams fiber, and 5 grams protein.

6. Frozen Vegetables

Great for: Side dishes, casseroles, and stews.

What's a serving? 1 cup.

Price per serving: Around 25 cents. Frozen vegetables come in 12-ounce to 24-ounce bags that cost anywhere from $1.75 to $2.25 and contain 6-8 cups, depending on the vegetable and the size of the bag. At one national store, you can buy a bag of frozen organic green beans for $1.79. A bag of petite peas will cost you $1.19, and a 10-ounce box of frozen chopped spinach costs $1.19.

Nutrition info per serving: A 1-cup serving of frozen mixed vegetables (classic mix) has 82 calories, 6 grams fiber, 4 grams protein, 115% of the Daily Value for vitamin A, 8% of the Daily Value for vitamin C, and 7% of the Daily Value for potassium.

7. Russet Potato

Great for: Baked potatoes, breakfast potatoes, salads, casseroles, and stews.

What's a serving? 1 medium or large baked potato.

Price per serving: About 33 cents per potato. You can buy a 5-pound bag of Russet potatoes for about $3.99, and a bag contains 11-13 potatoes.

Nutrition info per serving (one medium-size potato): 168 calories, 3 grams fiber, 5 grams protein, 20% of the Daily Value for vitamin C, 10% Daily Value for iron, and 25% Daily Value for potassium.

Healthy Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

Healthy Recipe Finder