Skip to content
My WebMD Sign In, Sign Up

Food & Recipes

Font Size

How to Save Money on Groceries


WebMD Feature from "Good Housekeeping" Magazine

Good Housekeeping Magazine Logo
Eat cheap: Supermarket rotisserie chicken makes a fast meal, but convenience costs: about $7 for the average bird. You can roast your own three-pounder in an hour with inexpensive herbs from the pantry for $3.50.
Bone up: Swap boneless chicken breasts ($5.99 a pound) for bone-in thighs ($2.19 a pound), which is perfect for easy-prep-and-cook casseroles.
Talk turkey: Not just for Thanksgiving, a hefty gobbler can serve up three hearty meals, with enough meat left over for sandwiches. Choose a frozen turkey, at $1.29 a pound, over fresh breast fillets, at $4.89 a pound.

Avoid the tender trap: Buy value cuts like chuck pot roast, bone-in sirloin roast, and pork shoulder, at $3 to $5 a pound. While not as juicy or as quick-cooking as rib-eye or pork loin roasts, they have top-notch flavor, tenderize with slow cooking, and can feed a crowd.

Meet a new meat: For an economical version of premium, $20-a-pound filet mignon, try flat iron steak (also called top blade), a richly marbled butcher's bargain at $5 a pound. This newly created cut, from the steer's shoulder blade, used to go into the grinder for hamburger until a more precise cutting technique was developed.
Steer clear: Skip those pricey premade burger patties. Make your own with ground beef from a family pack of three or more pounds and save nearly 15 cents per patty; freeze any extra meat for another night.

Fish around: Switch out halibut and sea bass, which can cost $25 per pound, for wallet-friendly fish with similar tastes and textures. Tilapia and cod are as mild-flavored and firm as fancier fish, at one-third the price.

Fake it: If a dish calls for $11-per-pound lobster or $25-per-pound crab, opt for surimi ($4 to $6 a pound). Used in Japan for 900 years, this imitation shellfish (made with real white fish seasoned with crab or other seafood extracts) works well in salads, crab cakes, and casseroles.
Be happy as a clam: Fresh seafood doesn't get thriftier than blue mussels and chowder clams. Both are under $2 a dozen, and can be made into dollar-stretching soups.

Keep your sunny side up: While the cost of eggs is rising to more than $2 a dozen, they're still a nutritional steal: Eggs are one of the fastest ways to make over leftovers or to quickly create filling dinners. Cartons of 18 are often marked down, since they're not as popular as the classic dozen. And pick up whatever size eggs are on sale; unless you're baking, it doesn't matter if they're jumbo or large.

Say cheese: It seems counterintuitive, but spending $15 for a pound of ultra-flavorful cheese like Gruyère or feta can actually save you cash. Because the taste is strong, you'll use less for cooking.
Milk it: With a gallon of milk inching above $4, why not try the powdered stuff for baking and cooking? A four-pound box of dry, nonfat milk costs about $8 and yields five gallons when reconstituted.

Today on WebMD

Four spoons with mustards
What condiments are made of and how much to use.
salmon and spinach
How to get what you need.
 
grilled veggies
Easy ideas for dinner tonight.
Greek Salad
Health benefits, what you can eat and more.
 

WebMD Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.



bread
Recipes
soup
Recipes
 
roasted chicken
Recipes
Flaxseed added fiber
Video
 
vegetarian sandwich
Recipes
fresh vegetables
Recipes
 
smoothie
fitArticle
Foods To Boost Mens Heath Slideshow
Slideshow