Find Information About:

Drugs & Supplements

Get information and reviews on prescription drugs, over-the-counter medications, vitamins, and supplements. Search by name or medical condition.

Pill Identifier

Pill Identifier

Having trouble identifying your pills?

Enter the shape, color, or imprint of your prescription or OTC drug. Our pill identification tool will display pictures that you can compare to your pill.

Get Started

My Medicine

Save your medicine, check interactions, sign up for FDA alerts, create family profiles and more.

Get Started

WebMD Health Experts and Community

Talk to health experts and other people like you in WebMD's Communities. It's a safe forum where you can create or participate in support groups and discussions about health topics that interest you.

  • Second Opinion

    Second Opinion

    Read expert perspectives on popular health topics.

  • Community


    Connect with people like you, and get expert guidance on living a healthy life.

Got a health question? Get answers provided by leading organizations, doctors, and experts.

Get Answers

Sign up to receive WebMD's award-winning content delivered to your inbox.

Sign Up



If you can get a couple of key ingredients on sale, you can make six servings of this popular American entree for about $5. Start with a 12-ounce box of multigrain pasta for about $1.25 on sale. You can either make meat sauce (1 pound of lean ground beef at $2.49, a 29-ounce can of tomato sauce at 99 cents, plus seasonings from your pantry) or a mushroom sauce (10-ounce package of sliced mushrooms at $1.99, a 29-ounce can of tomato sauce at 99 cents, and seasonings from your pantry). The total cost will be about $4.73 for about 6 servings!

5. Meatloaf

Meatloaf is a great way to extend a small amount of meat into many more servings by blending it with ingredients that add flavor and bulk. In the Prize-Winning Meat Loaf recipe below, 1.5 pounds of ground beef becomes a 6-serving of meatloaf with the addition of oats, tomato juice, egg, onions, and seasonings. If you can get lean ground beef for $2.49 a pound, that's $3.73 for 1.5 pounds of meat. The additional ingredients add up to about 75 cents per serving.

6. Perfect Pasta Salad

This cold pasta salad is perfect because it uses higher-fiber, higher-nutrient multigrain pasta along with whatever veggies, herbs, and dressing you have in your refrigerator. Start with a 12-ounce box of multigrain pasta, bought on sale for $1.25. If you have some olives, roasted red pepper, sun-dried tomatoes, or pickled peppers, add them to taste. If you have a 3-ounce block of mozzarella cheese in the cheese drawer, grate some and add that, too. If you have a couple of ripe tomatoes, dice them up, and add along with some fresh basil from your garden. Dress it all up with half a bottle of a good bottled vinaigrette (such as raspberry walnut or red wine vinaigrette). A bottle of dressing costs around $3, even for some of the fancy ones.

7. Baked Potato Entrees

At about 24 cents apiece (from a 5-pound bag costing $2.39), a baked potato can be a great start for an entree. Try topping them with shredded cheese, fat-free sour cream, and chopped green onions or chives. If five potatoes cost about $1.20, a cup of shredded cheese about $1, 1/2 cup of fat-free sour cream about 55 cents, and green onions about 50 cents, your grand total will be about $3.25 for five! At that price, you can afford to sprinkle some shredded chicken, turkey, pork, or beef, along with some beans or other vegetables, over the top.

Healthy Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

Healthy Recipe Finder