Find Information About:

Drugs & Supplements

Get information and reviews on prescription drugs, over-the-counter medications, vitamins, and supplements. Search by name or medical condition.

Pill Identifier

Pill Identifier

Having trouble identifying your pills?

Enter the shape, color, or imprint of your prescription or OTC drug. Our pill identification tool will display pictures that you can compare to your pill.

Get Started

My Medicine

Save your medicine, check interactions, sign up for FDA alerts, create family profiles and more.

Get Started

WebMD Health Experts and Community

Talk to health experts and other people like you in WebMD's Communities. It's a safe forum where you can create or participate in support groups and discussions about health topics that interest you.

  • Second Opinion

    Second Opinion

    Read expert perspectives on popular health topics.

  • Community


    Connect with people like you, and get expert guidance on living a healthy life.

Got a health question? Get answers provided by leading organizations, doctors, and experts.

Get Answers

Sign up to receive WebMD's award-winning content delivered to your inbox.

Sign Up

A grocery list to help you cut food prices while you boost nutrition.

How do you eat a nutritious diet while keeping your grocery bill low? The good news is that cheap eats aren’t necessarily unhealthy.

You can cut food costs by eating more meals at home and by making sure they feature some of the healthiest foods from your supermarket -- foods like whole grains, vegetables, and beans.

brown rice salad with roasted peppers and scallion

Luckily, many of these foods cost less than $2 per package.

A 1-pound bag of brown rice, for example, sells for about $1.75 and cooks up into about 10 side servings -- that's just 18 cents a serving. Talk about nutrition on the cheap!

Check out the list below for more examples. Prices may vary based on the store, location, and time of year.

1. Brown Rice

Great for: Side dishes, rice salads, fried rice, casseroles, soups, and stews.

What's a serving? 1/4 cup dry rice.

Price per serving: 18 cents. A 1-pound bag costs about $1.75 and contains 10 servings.

Nutrition info per serving: 170 calories, 2 grams fiber, and 4 grams protein.

2. Whole-Wheat or Multigrain Pasta

Great for: Hot and cold pasta dishes.

What's a serving? 2 ounces of dried pasta. A serving for most people translates into about 2 ounces of dried pasta, which means you get about 7 servings in the typical box or bag of dried pasta.

Price per serving? About 24 cents. You can get a 13- to 16-ounce box or bag of store-brand dried pasta for about $1.69.

Nutrition info per serving: About 200 calories, 7 grams protein, and 6 grams fiber.

3. 100% Whole-Wheat Bread

Great for: Hot and cold sandwiches, bread stuffing, bread pudding, and breakfast strata.

What's a serving? 2 slices. Labels usually list a serving as 1 slice of bread (about 28 grams per slice), but for our purposes, we'll use the amount you'd use to make a sandwich.

Price per serving: About 18 cents. You can get a 22-ounce loaf of store-brand whole-wheat bread for about $1.99 (on sale). Each loaf has about 22 slices, or 11 servings of 2 slices each.

Nutrition info per serving (2 slices): About 120 calories, 6 grams protein, and 3 grams fiber.

Healthy Recipe Finder

Browse our collection of healthy, delicious recipes, from WebMD and Eating Well magazine.

Top searches: Chicken, Chocolate, Salad, Desserts, Soup

Healthy Recipe Finder